Polski Angielski Niemiecki TopJezyki
   
Start Podre Kontakt TopMenu

Norwegia

Informacje Historia Galeria Mapa Tips
Prekestolen
Prekestolen (Preikestolen) to nazwa klifu o wysokości 604 metrów położonego nad fiordem Lysefjordem w okolicy miasta Stavanger południowej części Norwegii. Na szczycie Prekestolen znajduje się półka skalna o wymiarach 25 na 25 metrów. Jest ona zaliczana do najpiękniejszych atrakcji turystycznych w tym kraju.

 • Zdjęcia satelitarne - Prekestolen
 • Oslo
  Miasto zostało założone w 1048 roku. Dziś liczy ponad 500tyś. mieszkańców i jest stolicą kraju, którą to funkcję przejeła od Bergen na przełomie XIII i XIV w.

 • Zdjęcia satelitarne - Oslo
 • Bergen
  Drugie co do wielkości miasto w Kraju. Zwane bramą do fiordów Norwegii, to największy port rybacki i jedno z największych centrów kulturalnych tego kraju. Miasto zostało założone około 1070 roku przez króla Olafa Kyrre. Przez długi czas było najważniejszym ośrodkiem gospodarczym Północy i gospodarczą stolicą morskiego imperium Norwegii.

 • Zdjęcia satelitarne - Bergen
 • Flamsban
  Jest najbardziej atrakcyjną widowiskowo linią kolejową na świecie. Pociąg podróżujący po Flamsbanie potrzebuje około jednej godziny by przebyć trasę 20 km. Przejeżdżając przez 20 tuneli z górnej stacji Bergen Myrdal do miejscowości Flam leżącej w odnodze najdłuższego fiordu na świecie Sognefjord. Do Flam przypływają nawet duże promy.

 • Zdjęcia satelitarne - Flamsban
 • Wodospady
  W Norwegii można podziwiać tysiące wodospadów, szczególnie na wiosnę i na początku lata kiedy tają śniegi. Niektore są fantastyczne, mają kilkaset metrów wysokości, rozpoczynają się w szczytach gór owinietych chmurami, wydaje się jakby rzeka spadała z nieba.

  Fiordy
  Fiord w języku norweskim oznacza po prostu odnogę morską, geolodzy przyjęli ten termin na określenie długich, wąskich zatok, wciśniętych głęboko w ląd i zalanych przez morze. Fiordy powstały w czwartorzędzie i są dziełem lodowców, które torując sobie drogę rzeźbiły przy tym głębokie doliny w kształcie litery U.

  Drogi
  Podróżujac po Norwegii samochodem, można spędzić wiele czasu za kierownicą. Każdy kilometr jest w stanie zadziwić jakimś przyjemnym widokiem np. ciągnące się w głąb lądu fjordy, wodospady, rwące rzeki nie wspominając o górach którymi się jest prawie przez cały czas otoczonym.

  Przyroda
  W Norwegii przyroda szczególnie zadziwia, to ona przyciąga turystów, jej naturalnośc i piękno jest do dzis nienaruszone.