Polski Angielski Niemiecki TopJezyki
   
Start Podre Kontakt TopMenu

Austria - porady

Informacje Mapa Porady
Transport
Komunikacja jest bardzo dobrze rozwinięta, zwłaszcza kolejowa (6,6 tys. km) i drogowa (11,7 tys. km). Liczne tunele kolejowe i drogowe pod Alpami, najdłuższe: Arlberg 14 km (drogowy) i Tauryjski 8,6 km (kolejowy). Rozwinięta żegluga na Dunaju, największe porty: Wiedeń, Linz. Komunikacja lotnicza ma znaczenie drugorzędne. Międzynarodowy port lotniczy w Schwechat, ok. 20 km od Wiednia.
Klimat
Austria leży w strefie klimatycznej umiarkowanej, na którą od zachodu wpływają masy powietrza oceanicznego, od wschodu kontynentalnego a od południa śródziemnomorskiego.
Na duże zróżnicowanie klimatu kraju ma wielki wpływ rzeźba terenu i wysokość nad poziom morza. W wysokich partiach gór panuje klimat wysokogórski; powyżej 3000 m śnieg pokrywa góry przez cały rok. Średnie temperatury stycznia wynoszą (–1)°C w dolinie Dunaju do (–10)°C w górnych partiach Alp, zaś w lipcu od poniżej 10°C w Alpach do 20°C w Kotlinie Wiedeńskiej.
Opady w ciągu roku kształtują się na poziomie 500–900 mm na nizinach i w kotlinach śródgórskich oraz 2000 mm i wyżej w wyższych piętrach Alp. W dolinach alpejskich często dochodzi do inwersji termicznej, a po ich stokach spływa ciepły wiatr – fen.
UNESCO
Obiekty z listy dziedzictwa UNESCO

- Zabytkowe centrum Salzburga
- Pałac i ogrody Schönbrunn
- Krajobraz kulturowy Hallstatt Dachstein Salzkammergut
- Linia kolejowa na Przełęczy Semmering
- Historyczne centrum Grazu i zamek Eggenberg
- Krajobraz kulturowy Wachau
- Zabytkowe centrum Wiednia
- Krajobraz kulturowy Fertö/Jeziora Nezyderskiego (wspólnie z Węgrami)
Ważne adresy
Ambasada Republiki Austrii, Warszawa 00-748, ul. Jurija Gagarina 34.