Polski Angielski Niemiecki TopJezyki
   
Start Podre Kontakt TopMenu

Irlandia - informacje

Informacje Mapa Porady
Stolica: Dublin
Ludno 4422100
Obszar 70273 km²
Gsto zaludnienia 63 osb/km²
Jzyk urzdowy irlandzki, angielski
Waluta 1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Najwiksze miasta Dublin, Cork, Galway, Limerick, Waterford
Ustrj polityczny republika, demokracja parlamentarna
wita Narodowe 17 marca - dzień św. Patryka
Skad etniczny Irlandczycy (94%), Anglicy i inni (6%)
Wyznanie Kościół katolicki, Kościół Irlandii, Chrześcijanie, Prezbiterianie, Muzułmanie, Cerkiew prawosławna, Metodyści, Inne
Numer kierunkowy +353


Państwo w Europie Zachodniej, od 1973 państwo członkowskie Wspólnoty Europejskiej. Zajmuje większość terytorium wyspy o tej samej nazwie. Obecnie Irlandia podzielona jest na 29 hrabstw.

Cudem gospodarki Irlandii na międzynarodową skalę był wysoki rozwój gałęzi nowoczesnej technologii, która przyczyniła się do znacznego wzrostu gospodarczego na poziomie 16 % rocznie. Wielkie inwestycje w przemysł wysokich technologii wynikał ze strategicznego położenia Irlandii (przyczółek amerykańskich inwestorów interesujących się rynkiem europejskim). Obecnie gospodarka jest w znacznym stopniu uzależniona od handlu, najważniejsi partnerzy handlowi to Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Stany Zjednoczone.

Według oficjalnych danych mniejszość polska liczyła w 2006 63.090 osób. Jednak po wejściu Polski do Unii Europejskiej ostrożne szacunki rządu irlandzkiego mówią o 200 tysiącach Polaków. Według ostatnich badań w związku z obecną sytuacją ekonomiczną 2009 obserwuje się gwałtowny odpływ polskiej mniejszości z Irlandii.

Najbardziej znanym daniem irlandzkim jest rodzaj gulaszu z jagnięciny lub baraniny. Mięso dusi się z ziemniakami, cebulą, marchewką, porem i kaszą jęczmienną. Od XIX wieku ziemniaki są podstawą diety Irlandczyków.