Polski Angielski Niemiecki TopJezyki
   
Start Podre Kontakt TopMenu

Irlandia - porady

Informacje Mapa Porady
Ceny
chleb 0,8-1,5 euro (3-5,7 zł),
masło (450 g) 1,2-2 euro (4,56-7,6 zł),
mleko (1 l) od 0,85 euro (3,23 zł),
jajka (12 szt.) 2,3 euro (8,74 zł),
szynka (400 g) ok. 4 euro (15,2 zł),
kurczak cały (ok. 2 kg) ok. 4,5 euro (17,1 zł),
napój gazowany (2 l) 1,8 euro (6,84 zł)
Samochód
W Irlandii obowiązuje lewostronny ruch drogowy.
Maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi podczas prowadzenia samochodu wynosi w Irlandii 0,8 promila.

Prawo jazdy (zarówno starego, jak i nowego wzoru) wydane przez polskie władze uprawnia do prowadzenia pojazdu w Irlandii i zachowuje ważność do daty określonej w dokumencie lub przepisami krajowymi. Nie jest natomiast uznawane międzynarodowe prawo jazdy. Konieczne jest posiadanie dowodu opłacenia podatku drogowego i ubezpieczenia.

Fakt wjazdu na teren Republiki należy natomiast zgłosić służbom granicznym (Customs) w ciągu doby po przekroczeniu granicy. Wysokość podatku rejestracyjnego wynosi 23–30% wartości rynkowej samochodu. Niektóre osoby mogą być zwolnione z tego podatku; informacji na ten temat udziela biuro rejestracji pojazdów (Vehicle Registration Office).

Tylko turysta, który nie podejmuje pracy w Irlandii (policja jest w stanie sprawdzić status każdej osoby), może podróżować w Irlandii samochodem zarejestrowanym w Polsce. Wszystkie samochody mające więcej niż 4 lata muszą raz na dwa lata przejść test sprawności dopuszczający je do ruchu. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej: www.oasis.gov.ie
Jak dojechać
Z Polski do Irlandii podróżuje się przez Anglię, przesiadając się na samolot lub prom.

Uwagi dla kierowców:
aby uniknąć kłopotów z irlandzką policją (GARDA) , należy mieć ze sobą wykupiony bilet na prom powrotny.
Klimat
Irlandia jest w strefie klimatycznej - umiarkowany morski wilgotny. Deszczowe dni zdarzają się tu 200-250 razy w roku, zaś temperatura waha się pomiędzy 4-7 st. w zimie, do 14-16 st. latem. Największe szanse na ujrzenie słońca występują w maju i czerwcu, choć podobno i wtedy można uważać się za szczęśliwca.
Na granicy
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu na terytorium Irlandii jest paszport bądź dowód osobisty. Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie w przypadkach zagrażających polityce bezpieczeństwa państwa i zdrowiu publicznemu.

W przypadku pobytu nie przekraczającego trzech miesięcy obywatele UE uzyskują prawo pobytu w innym państwie członkowskim bez żadnych dodatkowych warunków i formalności poza koniecznością posiadania ważnego dowodu osobistego bądź pasz­portu.

Informacje celne: Bez cła można wwozić:
tytoń - 200 sztuk
papierosów, 100 cygaretek, 50 cygar, 250 gram tytoniu,
paliwo - 10 litrów,
alkohol (< 22%) - 2 litry,
alkohol (> 22%) - 1 litr,
perfumy - 60 ml,
wodę toaletową - 250 ml,
oraz upominki o wartości nie przekraczającej 136 funtów.

Na lotniskach i w portach obowiązuje system "czerwonych" i "zielonych" bramek. Jeżeli podróżny nie ma nic do oclenia, powinien udać się przejściem zielonym, w innym przypadku – czerwonym. Zaleca się, aby turyści nie wwozili na teren kraju żywności
Ważne adresy
Ambasada RP w Dublinie
5 Ailesbury Road, Ballsbridge, Dublin 4, Ireland
tel.: (00-3531) 28 30 855, 28 37 562
fax: (00-3531) 26 98 309
e-mail: info@dublin.polemb.net;
consul@dublin.polemb.net
www.dublin.polemb.net