Polski Angielski Niemiecki TopJezyki
   
Start Podre Kontakt TopMenu

Hiszpania - informacje

Informacje Mapa Porady
Stolica: Madryt
Ludno 46661950
Obszar 504645 km²
Gsto zaludnienia 91 osb/km²
Jzyk urzdowy hiszpański
Waluta 1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Najwiksze miasta Madryt, Barcelona, Walencja, Sewilla, Saragossa, Málaga, Murcja
Ustrj polityczny monarchia parlamentarna
wita Narodowe 12.10 - rocznica odkrycia Ameryki przez Kolumba (1492)
Skad etniczny Hiszpanie 72,3%; Katalończycy 16,3%; Galicyjczycy 8,1%; Baskowie 2,3%; inni 1,0%
Wyznanie katolicy 97,0% bezwyznaniowcy 2,6% protestanci 0,4%
Numer kierunkowy +34


Hiszpania jest monarchią konstytucyjną: monarchia jest dziedziczna, a parlament, Cortes − dwuizbowy. Konstytucja z 1978 r. chroni różnorodność językową i kulturową w zjednoczonej Hiszpanii. Kraj jest podzielony na 17 regionów autonomicznych, które posiadają swoje własne władze pochodzące z wyborów bezpośrednich. W Katalonii, Kraju Basków i Galicii języki regionalne mają status języków urzędowych na równi z hiszpańskim (kastylijskim), który jest językiem urzędowym w całym kraju.

Hiszpania położona jest na Półwyspie Iberyjskim, zwróconym wschodnim wybrzeżem w stronę Morza Śródziemnego, północnym i zachodnim w stronę Atlantyku, zaś na południu oddzielonym od Afryki Cieśniną Gibraltarską (14 km). Na północnym wschodzie potężna bariera Pirenejów oddziela go od pozostałej części Europy.

Teren Hiszpanii stanowi skalistą wyżynę poprzecinaną ze wschodu na zachód łańcuchami gór Kantabryjskich, Kastylijskich i Sierra Morena oraz dolinami rzek Ebro, Duero, Tag, Gwadiana i Gwadalkiwir.

Hiszpania graniczy z Portugalią, z Francją, niewielką Andorą oraz z kolonią brytyjską Gibraltar. Hiszpańskie wyspy są turystycznym rajem: wulkaniczne Wyspy Kanaryjskie położone u wybrzeży Afryki i archipelag Balearów ze słynną Majorką na Morzu Śródziemnym. Dwie kolonie hiszpańskie: Ceuta i Melilla, założone na północnym wybrzeżu Afryki, graniczą z Maroko.

Słynne specjalności kuchni hiszpańskiej to paella (którą robi się z ryżu, kurczaka, owoców morza i warzyw), tortilla (omlet z ziemniakami) i sangria (czerwone wino z owocami).