Polski Angielski Niemiecki TopJezyki
   
Start Podre Kontakt TopMenu

San Marino - informacje

Informacje Mapa Porady
Stolica: San Marino
Ludno 30013
Obszar 61.6 km²
Gsto zaludnienia 487 osb/km²
Jzyk urzdowy włoski
Waluta 1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Najwiksze miasta San Marino
Ustrj polityczny republika
wita Narodowe 3 września - rocznica założenia republiki (301)
Skad etniczny Sanmarińczycy (ok. 85% ludności), Włosi (ok. 15%)
Wyznanie katolicyzm (ok. 95%), reszta niewierzący
Numer kierunkowy +378


San Marino, Najjaśniejsza Republika San Marino stanowi enklawę na obszarze Włoch, granicząc na odcinku 39 km z włoskimi regionami Emilia-Romania i Marche. Należy do jednych z najmniejszych państw Europy, mniejsze są tylko Watykan i Monako. Sam Marino uważane jest za najstarszą republikę świata.

San Marino utworzone zostało w roku 301 przez chrześcijańskiego budowniczego, kamieniarza zwanego Świętym Marinusem. Gdy uciekał przed prześladowcą chrześcijan – cesarzem rzymskim Dioklecjanem, ukrył się na szczycie Monte Titano (najwyższe z siedmiu wzgórz San Marino) i tam założył małą wspólnotę chrześcijańską. Właścicielka ziemi, pani Rimini zapisała ją w testamencie wspólnocie chrześcijańskiej.

Jest pewnym, że okolice były zamieszkane od czasów prehistorycznych, chociaż ślady bytności na Monte Titano sięgają jedynie średniowiecza.

Na pamiątkę kamieniarza, ziemię nazwano "Ziemią San Marino", by w końcu zmienić ją na nazwę, którą ma do dziś: "Republika San Marino".

Położone jest w górzystym terenie wchodzącym w skład pasma Apeninów. Najwyższy szczyt Monte Titano osiąga wysokość 749 m n.p.m.