Polski Angielski Niemiecki TopJezyki
   
Start Podre Kontakt TopMenu

Niemcy - informacje

Informacje Mapa Porady
Stolica: Berlin
Ludno 81900000
Obszar 357114 km²
Gsto zaludnienia 230 osb/km²
Jzyk urzdowy niemiecki
Waluta 1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Najwiksze miasta Berlin, Hamburg, Monachium, Kolonia, Frankfurt nad Menem, Essen, Stuttgart
Ustrj polityczny republika federalna
wita Narodowe Dzień Zjednoczenia Niemiec, 3 października (1990)
Skad etniczny Niemcy 91,5%, Turcy 2,4%, inni 6,1% (głównie Serbowie, Chorwaci, Włosi, Rosjanie, Grecy, Polacy, Hiszpanie)
Wyznanie katolicy (31,2%), luteranie (30,8%), bezwyznaniowcy (29,9%) pozostali
Numer kierunkowy +49


Niemcy położone są w Europie Środkowej, nad Morzem Bałtyckim i Północnym. Graniczą na północy z Danią, na wschodzie z Polską i Czechami, na południu z Austrią i Szwajcarią, na zachodzie z Francją, Luksemburgiem, Belgią i Holandią.

Niemcy to państwo o największej liczbie ludności w UE. Przez Niemcy przepływają największe rzeki Europy: Ren, Dunaj i Łaba.

Ustrój polityczny kraju to republika federalna. Krajowym organem ustawodawczym jest Bundestag, którego członkowie są wybierani na cztery lata w wyborach powszechnych oraz Bundesrat składający się z 69 przedstawicieli 16 krajów związkowych (Bundesländer).

Po II wojnie światowej Niemcy zostały podzielone na 2 państwa: demokratyczną Republikę Federalną Niemiec na zachodzie i komunistyczną Niemiecką Republikę Demokratyczną na wschodzie. Symbolem podziału stał się Mur Berliński. Mur upadł w 1989 r., a rok później doszło do zjednoczenia Niemiec.

Niemiecki jest językiem używanym jako język ojczysty przez największą grupę mieszkańców Unii Europejskiej.