Polski Angielski Niemiecki TopJezyki
   
Start Podre Kontakt TopMenu

Albania - informacje

Informacje Mapa Porady
Stolica: Tirana
Ludno 3620000
Obszar 28748 km²
Gsto zaludnienia 126 osb/km²
Jzyk urzdowy albański
Waluta Lek (1 lek = 100 qindarek)
Najwiksze miasta Tirana, Durrës, Elbasan, Wlora, Szkodra, Fier, Korcza, Kamza, Berat, Lushnja
Ustrj polityczny republika
wita Narodowe 28 listopada (dzień proklamacji niepodległości w 1912 r.)
Skad etniczny Albańczycy: 97%, Grecy: 2%
Wyznanie islam: 65%, prawosławie: 20%, katolicyzm: 15%
Numer kierunkowy +355


Państwo w Europie Południowej, w zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego, nad morzami: Adriatyckim i Jońskim. Graniczy z Grecją, Macedonią oraz Kosowem i Czarnogórą. Łączna długość granic lądowych wynosi 720 km, ponadto państwo posiada 362 km wybrzeża morskiego.

W dawnych czasach była nazywana Iliria, sami zaś Albańczycy nazywają ją Shqiperia (od słowa shqipe- kraj orłów).

Krajobraz Albanii jest zdominowany przez teren górzysty który stanowi 70% całej powierzchni. Niewielki procent kraju zajmują niziny położone nad Morzem Adriatyckim oraz doliny większych rzek takich jak: Drin, Wjosa lub Seman z Devoll

Albańczycy należą do najstarszych ludów europejskich. Homer wspomina w „Iliadzie” iliryjskie plemię Kardanów, praprzodków dzisiejszych Albańczyków. Antyczne miasto Butrint, według archeologów i historyków założył Eneasz, który to po opuszczeniu Butrintu założył Rzym. W czasach średniowiecznych i później Albania była pod osmańską okupacją, w sumie aż 450 lat. Niezawisłość dopiero odzyskała w 1912 roku. Jednakże w kwietniu 1939 roku została zajęta przez Włochy, a 3 lata później przez Niemcy. Wyzwolenie Albania zdobyła 29.11. 1944 roku, ale bez pomocy Armii Czerwonej. Po wyzwoleniu władze przejęła Partia Komunistyczna Enwera Hoży, który twarda ręką rządził do 1985 roku. Za jego rządów Albania była zupełnie odcięta od świata.

Według nieujawnionych ankiet w Albanii w chwili obecnej nie ma więcej niż 30% wyznawców Islamu, a liczba pozostałych dwóch wyznań pozostaje niezmienna. Wśród Albańczyków jest sporo osób niewierzących i oni zapewne stanowią obecnie większość, bowiem od 1967 roku do 1990 roku obowiązywał w kraju zakaz religii.