Polski Angielski Niemiecki TopJezyki
   
Start Podre Kontakt TopMenu

Albania - porady

Informacje Mapa Porady
Język
Sporo mieszkańców - szczególnie w miastach potrafi powiedzieć kilka słów po angielsku lub niemiecku. Wiele młodych ludzi mówi dobrze po angielsku. Na ogół Albańczycy znają dobrze język włoski, na południu zaś język grecki, starsi znają dobrze język rosyjski. Polacy są mile widziani w Albanii i przede wszystkim kojarzeni są z papieżem Janem Pawłem II, „Solidarnością” i piłką nożną.

Język albański należy rodziny języków indoeuropejskich. Posiada 36 liter i zapisywany jest w alfabecie łacińskim. Charakteryzuje się dużą liczba zapożyczeń z tureckiego, starogreckiego, języków łacińskich i neołacińskich a także z języków słowiańskich. Niezwykle ciekawy jest fakt, iż w języku normatywnym nie ma bezokolicznika. Umownie funkcje bezokolicznika spełnia pierwsza osoba czasu teraźniejszego.

Zwroty grzecznościowe:
Miredita! [Dzień dobry!],
Faleminderit! [Dziękuję!],
Ju lutem! [Proszę!].
Pieniądze
Jadąc do Albanii warto ze sobą zabrać EURO.
Oficjalnie walutą Albanii jest lek albański (LK) = 100 quindarek. Nieoficjalnie w wielu miejscach można płacić w euro np. hotele, restauracje.
W wielu większych miastach i miejscowościach wypoczynkowych (Saranda, Tirana, Berati, Vlore, Himare) są bankomaty.

100 leków to około 3 złotych.

1 litr pitnej wody - 35 LK
1 litr mleka - 150 LK
1 kg chleba - 60 LK
1 litr ropy naftowej - 90 LK
1 litr benzyny - 120 LK

Jeden dzień pobytu w Albanii to ok. 3000-4000 LK
Transport
Najszybciej dociera się do Albanii samolotem. Do Tirany lata przez Budapeszt Malev.W lecie można też polecieć na Korfu liniami Wizz Air, bilet kupiony odpowiednio wcześnie kosztuje 300 – 400 zł. Z Korfu kursuje do Sarandy w Albanii prom (w lecie dwa razy dziennie). Bilet kosztuje 15 euro, rejs trwa 1– 2 godziny w zależności od typu promu i pogody. Można też się wybrać samochodem, ale droga jest długa (ok. 1714 km, przez Węgry i Serbię).

Poruszanie się po Albanii samochodem może być trudne ze względu na kiepski stan dróg, brawurę kierowców i słabo oznakowane trasy.
Nocą jeździć się nie da z tych samych względów. Na dziurawych albańskich drogach panuje prawdziwa demokracja: jeepy, hummery i mercedesy spotykają się tu z rikszami i osiołkami.

Po Albanii najwygodniej i najszybciej podróżuje się autobusami. Kolej łączy tylko większe miasta. Między mniejszymi miejscowościami kursuje też dużo prywatnych busów. Trzeba jednak pamiętać, że transport odbywa się wyłącznie w ciągu dnia, lepiej wyruszać wcześnie rano, popołudniowe kursy są już niepewne. Opłatę za podróż pomocnik kierowcy zbiera podczas jazdy lub na przystanku końcowym.
Samochód
Tylko międzynarodowe prawo jazdy oraz międzynarodowe ubezpieczenie zezwala na wjazd własnym samochodem do Albanii. Kierowca powinien posiadać ubezpieczenie OC - "zieloną kartę".

Podróżujący samochodem powinni liczyć się z koniecznością dokonania przy wyjeździe opłaty za korzystanie z dróg w wysokości 1 EUR za każdy dzień pobytu.

W ostatnim okresie zmodernizowano dużą część dróg głównych, jednakże stan pozostałych jest niezadowalający.
Ograniczenia prędkości
Obszar zabudowany: 50 km/h
Poza obszarem zabudowanym: 80 km/h
Drogi ekspresowe: 100 km/h
Autostrady: 120 km/h
Klimat
Albania jest krajem zróżnicowanym klimatycznie. Wybrzeże albańskie charakteryzuje się klimatem podzwrotnikowym śródziemnomorskim, w głębi kraju dominuje klimat umiarkowany kontynentalny, a w górach klimat chłodny.

Latem temperatury nie są tak zróżnicowane i mieszczą się w granicach 25-26°C.
Kiedy jechać
W Albanii bywa przeciętnie 285 dni słonecznych, temperatura wody latem wynosi ponad 250 C a sezon kąpielowy trwa od początku czerwca do końca września. Wzdłuż wybrzeża znajduje się sieć hotelowa, która najlepiej zorganizowana jest w okolicach Durres. Średnia cena noclegu w nadmorskim hotelu wynosi 30 Euro, w kwaterach prywatnych cena jest dwa razy niższa, z tym, że warunki pozostawiają wiele do życzenia.
Bezpieczeństwo
Albania jest krajem bezpiecznym - oczywiście przy zachowaniu podstawowych środków ostrożności. Turystów jest mało, więc przyjezdni od razu rzucają się w oczy. Przeważnie skutkuje to tym, że jeśli ktoś zna angielski, podchodzi i pyta się w czym pomóc.

Tak jak w innych krajach tego regionu należy zachować ostrożność z uwagi na możliwość kradzieży mienia lub samochodu. Do miejsc szczególnie niebezpiecznych zaliczyć można górskie tereny północnej Albanii, po których nie powinno się podróżować bez miejscowego przewodnika. Szkoda, bo są to piękne góry (średnia wysokość 2 tysiące metrów npm) z niezwykle czystymi rzekami, uroczymi dolinami i lasami.

W ostatnich latach nie rejestrowano aktów bandytyzmu w stosunku do obywateli polskich. Albańczycy z natury są jednak przyjaźni i niezwykle gościnni.
Na granicy
Obywatele polscy legitymujący się ważnymi dokumentami podróży, mogą przebywać bez wiz na terytorium Albanii do 30 dni od daty przekroczenia granicy.
Zdrowie
Od odwiedzających Albanię nie wymaga się posiadania świadectwa szczepień ochronnych. Jednakże ze względu na występujące przypadki zachorowań na cholerę, dur brzuszny i polio zalecane jest wykonywanie takich szczepień. Inne zalecane szczepienia: Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A, Wirusowe Zapalenie Wątroby typu B (w zależności od stopnia narażenia i charakteru pobytu, rejonu kraju - szczególnie polecane przy pobycie na terenach wiejskich, lasach), szczepionka Meningo-Kokowa, szczepionka przeciw gruźlicza.

Dostęp do opieki medycznej dla polskich turystów jest bezpłatny. Należy jednak liczyć się z brakiem podstawowych środków opatrunkowych, surowic, antybiotyków, igieł jednorazowych itp, zwłaszcza w małych miejscowościach i na prowincji. W Tiranie znajduje się kilka prywatnych przychodni lekarskich (bez możliwości hospitalizacji). Koszt wizyty wynosi ok. 40 EUR.
UNESCO
Obiekty z listy dziedzictwa UNESCO

1992 1999 zespół archeologiczny w Butrint (zagrożone)
2005 2008 Historyczne centra miast Berat i Gjirokastra
Zwiedzanie
Albania jest interesującym krajem pod względem walorów kulturowych. Na ziemi albańskiej zachowało się wiele pamiątek historycznych i zabytków architektury związanych z ludami ilirijsko-trackimi, z Grekami i Rzymianami. Można tu również spotkać zabytki kultury bizantyjskiej i wiele wpływów tureckich. Miasta Elbasan, Berat, Tirana, Durres,
Ważne adresy
Ambasada Republiki Albanii
adres: ul. Słoneczna 15, 00-789 Warszawa
tel. (022) 849-84-27; fax (022) 848-40-04
www.albania.waw.pl

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Albanii
adres: Rruga e Durresit 123, Tirana
tel. (0-0355-4) 234-190; fax (0-0355-4) 233-364
e-mail: polemb@albaniaonline.net