Polski Angielski Niemiecki TopJezyki
   
Start Podre Kontakt TopMenu

Wielka Brytania - informacje

Informacje Mapa Porady
Stolica: Londyn
Ludno 61383200
Obszar 244820 km²
Gsto zaludnienia 250,7 osb/km²
Jzyk urzdowy angielski
Waluta funt szterling (£, GBP)
Najwiksze miasta Londyn; Birmingham; Glasgow; Liverpool; Leeds; Sheffield; Edynburg; Bristol; Manchester; Leicester
Ustrj polityczny monarchia parlamentarna
wita Narodowe 8 czerwca - jest to data oficjalnie obchodzonych urodzin królowej
Skad etniczny Anglicy (76%), Szkoci (9%), Irlandczycy (4%), Walijczycy (5%), Hindusi (1%)
Wyznanie Protestantyzm: 52,38%; Ateizm: 30%; Katolicyzm: 9,69%; Islam: 2%; Hinduizm: 0,84%; Sikhizm: 0,68%; Prawosławie: 0,63%; Judaizm: 0,52%; Świadkowie Jehowy: 0,37%; Mormoni: 0,31%
Numer kierunkowy +44


Wielka Brytania - Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest państwem wyspiarskim położonym w Europie Zachodniej.

W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania, Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Guernsey, Jersey i Wyspa Man, posiadają odrębny status dependencji Korony brytyjskiej i nie wchodzą w skład Zjednoczonego Królestwa.

Terytoriami zależnymi Wielkiej Brytanii są: Akrotiri, Anguilla, Bermudy, Brytyjskie Terytorium Antarktyczne, Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Dhekelia, Kajmany, Falklandy, Georgia Południowa i Sandwich Południowy, Gibraltar, Montserrat, Pitcairn, Św. Helena, Turks i Caicos.

Wielka Brytania to jedno z głównych mocarstw obecnych czasów. Jej siły zbrojne stacjonują w 80 krajach świata (największe stałe garnizony są w Niemczech, na Cyprze, na Falklandach, w Gibraltarze i w Kanadzie). Wielka Brytania posiada również ok. 200 głowic atomowych. Kraj ten jest również zaliczany do najbardziej wpływowych w Unii Europejskiej.