Polski Angielski Niemiecki TopJezyki
   
Start Podre Kontakt TopMenu

Norwegia - informacje

Informacje Mapa Porady
Stolica: Oslo
Ludno 4769000
Obszar 324220 km²
Gsto zaludnienia 15 osb/km²
Jzyk urzdowy norweski
Waluta 1 korona norweska = 100 öre
Najwiksze miasta Norwegowie - 96%, Duńczycy, Pakistańczycy, Brytyjczycy, Szwedzi, Lapończycy inni - 4%
Ustrj polityczny monarchia parlamentarna
wita Narodowe Dzień Konstytucji, 17 maja (1814)
Skad etniczny Oslo, Bergen, Trondheim
Wyznanie luteranie 86% (kościół państwowy), inni protestanci i katolicy 3%, inni 1%, ateiści i o nieokreślone
Numer kierunkowy +47


Królestwo Norwegii jest jednym z największych krajów Europy. Zajmuje powierzchnię 324 219 km2, osiąga szerokość geograficzną 71°11' 8"N. Linia brzegowa cieśniny Skagerrak oraz mórz Północnego, Norweskiego i Arktycznego ma długość 20 000 km. W Norwegii mieszka 4,5 mln ludzi, w tym 0,5 mln w stolicy kraju, Oslo.

Fiordy zwykle rozgałęziają się i otoczone są niedostępnymi, pionowymi ścianami skalnymi sięgającymi ponad tysiąc metrów wysokości. Są to dawne doliny lodowcowe, dziś zatopione przez morze, którymi jeszcze 10 tys. lat temu spływały olbrzymie jęzory lodowcowe.

Klimat Norwegii jest wyjątkowo ciepły jak na kraj położony tak blisko bieguna. Jest to zasługa Prądu Zatokowego, który z Zatoki Meksykańskiej niesie ciepłe wody do Morza Norweskiego.

Środowisko przyrodnicze w dużym stopniu wpłynęło na ukształtowanie się osobowości Norwegów. Ludzie zamieszkujący głębokie doliny i dostępne tylko od morza fiordy, rzadko kontaktowali się ze sobą. Doprowadziło to do wykształcenia u Norwegów skrajnego indywidualizmu

Przy wysoko rozwiniętym indywidualizmie zaskakuje u Norwegów dyscyplina i poczucie narodowej jedności. W tym kraju o wyjątkowo trudnych warunkach bytowania, działanie w pojedynkę zmniejszało szansę powodzenia. Zmaganie z żywiołami, czy to morskimi, czy ze śnieżnymi lawinami, zawsze wymagało poczucia obowiązkowości i umiejętności współpracy z innymi.

Norwegowie lubią prowadzić aktywny tryb życia. Za królewski sport uważa się narciarstwo. Norwegia jest kolebką nart, które w przeszłości były niezbędnym środkiem do przemieszczania się zimą. Latem masowo uprawia się turystykę górską. Z Norwegii pochodzi także znany u nas bieg na orientację.