Polski Angielski Niemiecki TopJezyki
   
Start Podre Kontakt TopMenu

Japonia - nowoczesność i wiekowe tradycje

Japonia jest pięknym i nadal owianym podróżniczą tajemnicą krajem. Z powodu odległości, jaka nas od niej dzieli, odwiedzeniu jej podejmują się tylko szczęśliwcy o odważnych sercach i... raczej pełnych portfelach.

Co tak fascynuje regularnego Europejczyka w Kraju Kwitnącej Wiśni? Wydaje się, że podróżników przyciąga kontrast. Kontrast pomiędzy nowoczesnością i wiekową tradycją. Taką dwoistość możemy zaobserwować w wielu krajach, ale tylko Japonia potrafi połączyć obie cechy tak, że dla oka podróżnika stają się charakterystyczną, doskonałą jednością.

Historia Japonii rozpoczyna się legendą o jej powstaniu. To dwa pierwotne bóstwa - demiurgowie Izanagi i Izanami zanurzyli włócznię w wodach oceanu i z kropel, które spadły z ostrza powstały wyspy zwane Yamato. Następnie bóstwa zstąpiły na ziemię, gdzie bogini urodziła Amaterasu - boginię słońca mającą władać Japonią. Ona postanowiła przekazać tę władzę swojemu potomkowi i tak Japonia zyskała swojego pierwszego cesarza Kamuyamatoiwarehiko (co oznacza "Młodzian Którego Urzekło Yamato").

Izrael – państwo wojen i kultur

Odrobina historii i tego co powinniśmy wiedzieć...

Przez Morze Czerwone, biblijnych patriarchów, konflikty arabskie do prawdziwego przepychu. Izrael od początku swojego istnienia wzbudzał podziw ale i kontrowersje. Dlaczego? Władza nie zawsze skupia się na ludziach, czasami ważniejsze są słowa i religia, która zamiast jednoczyć dzielą. Do dziś słyszymy słowa mieszkańców, którzy nadal wierzą w prawdziwy pokój. Golda Meir wiedziała z czego rezygnuje- temat wojny jest tu tematem codziennym. Ale między ulicznymi przepychankami i sztandarami istnieje świat o którym nawet nie marzyliśmy. Piękne wnętrze Izraela, otoczone kłębami dymów.

Izrael jest miejscem pięknie stworzonym rozciągającym się nad Morzem Śródziemnym. To tutaj od 15 maja 1948 roku toczy się spór między Izraelem, a Palestyną.

Morze Martwe - najgłębiej ukryty cud Izraela

Akwen prawie zupełnie pozbawiony organicznego życia, którego opary były w średniowieczu uważane za zabójcze. Największa depresja i najbardziej zasolony zbiornik wodny świata. Jednocześnie - naturalna kopalnia minerałów, których pielęgnacyjnych i leczniczych właściwości dla skóry człowieka nie da się przecenić.

Wszystkie te przymioty określają oczywiście Morze Martwe - leżący pomiędzy Palestyną, Izraelem a Jordanią naturalny zbiornik wodny owiany licznymi legendami i historiami, część z których odkrywamy poniżej.

Morze rekordów

Przed omówieniem niezwykłych właściwości Morza Martwego, należy podkreślić, że pomimo swojej nazwy, jest ono naturalnym, śródlądowym jeziorem położonym w tektonicznym rowie Jordanu. Nie bez przyczyny w języku hebrajskim jego nazwa brzmi Jam Hamelach (czyli Morze Soli) - jest to bowiem najbardziej zasolony zbiornik wody na świecie (średnio 345g soli/litr, czyli 28%, przy czym na głębokości 50 m wartość ta wynosi 36%, zaś na powierzchni - około 22%).

Malta śladami krzyżowców

Kiedy 24 lutego 2009 roku, odkryto w Valletcie zaginione tunele joannitów, nie tylko potwierdziło się, lecz nawet urosło do jeszcze wyższej rangi znaczenie obecności tego zakonu na Malcie. Działalności krzyżowców na wyspie poznać można z licznych kronik i publikacji, lecz jeszcze lepiej przekonać się o jej rozmachu odwiedzając miejsca stanowiące naoczne dowody potęgi bractwa.

Valletta, miasteczko Birgu czy Rabat na Gozo – to właśnie tam znaleźć można najwięcej pozostałości z czasów panowania zakonu – czasów, które nie bez powodu zwane są złotym okresem w dziejach wyspy.

Początki zakonu

Pełna nazwa zakonu brzmi Suwerenni Rycerze Zakonu Szpitalników św. Jana Jerozolimskiego, a powstanie ów międzynarodowej instytucji datuje się na rok 1099 w Palestynie, co czyni ją tym samym jedną z najstarszych w Zachodnim Chrześcijaństwie. Zgodnie z planem Gerarda, inicjatora powstania bractwa przy szpitalu Św.

Izrael w te i wewte

Powiada się że jest to kraj o wielu twarzach, nic dziwnego albowiem tysiące lat historii wielu cywilizacji przeplata się tu z kolorową, choć nie do końca oczywistą rzeczywistością. Niemniej dla obu tych rzeczy warto tu przyjechać i poznać własnymi zmysłami ducha tej ziemi.

Najlepiej jest tutaj przybyć wprost samolotem, choć pogranicznicy zadają mnóstwo pytań, to sama odprawa jest taka sama jak na większości europejskich lotnisk, aczkolwiek więcej tu uzbrojonych ludzi. Ale już przekraczając granicę od strony krajów arabskich, m.in. Egiptu, formalności jest nieco więcej - trzeba wypełniać deklaracje, itp.. Pod żadnym pozorem nie wolno wwieźć do Izraela scyzoryków Mcgivera i tym podobnych rzeczy - grozi to natychmiastową konfiskatą. Niechaj się również nikt nie zdziwi, że wtyczki gniazdka elektrycznego mają wszędzie trzy bolce, zawczasu lepiej zaopatrz się w dwubolcowe - wąskie wtyczki jakich wiele jest w Polsce, albo charger na lotnisku.

Do Izraela można udać się na kilka sposobów, jako turysta, jako pracownik.

Pomniki Wrocławia - dowody czci, ślady historii i symbole miasta

Poznawanie dziejów Wrocławia niekoniecznie wiązać się musi z wizytą w muzeum lub śledzeniem treści kronik tego miasta. Oczywiście, nie zniechęcając nikogo do powyższych metod, proponujemy wycieczkę po stolicy Dolnego Śląska pozwalającą odkryć jego historię i znaczenie poszczególnych miejsc zapisane w pomnikach i miejscach pamięci narodowej.

Poznawanie dziejów Wrocławia niekoniecznie wiązać się musi z wizytą w muzeum lub śledzeniem treści kronik tego miasta. Oczywiście, nie zniechęcając nikogo do powyższych metod, proponujemy wycieczkę po stolicy Dolnego Śląska pozwalającą odkryć jego historię i znaczenie poszczególnych miejsc zapisane w pomnikach i miejscach pamięci narodowej. Trasa takiej wyprawy powinna przypaść do gustu nie tylko miłośnikom dawnych dziejów – obejmuje ona bowiem także poznanie rzeźb będących popularnymi atrakcjami Wrocławia oraz figurek krasnali, które z pewnością przypadną do gustu najmłodszym turystom. Można więc powiedzieć, że podążanie szlakiem pomników i miejsc pamięci jest świetną alternatywą dla tradycyjnej wycieczki, gdyż przybliży ono ważne zarówno dla stolicy Dolnego Śląska, jak też innych miejsc na świecie wydarzenia nie pomijając przy tym typowo turystycznych „magnesów” będących obowiązkowymi punktami odwiedzin w ów mieście.

Malta, czyli Śródziemnomorskie Hollywood

Atrakcyjne położenie u styku dwóch kontynentów, wspaniałe bogactwo kulturowe i cywilizacyjne, łagodny klimat śródziemnomorski i malownicze zakątki – nie każdy wie, że z takimi przymiotami Malta jest nie tylko chętnie obieranym przez turystów celem podróży, lecz także niezwykle popularnym „planem filmowym”.

Co łączy takie produkcje jak „Troja”, „Gladiator”, „Popeye”, i „Hrabia Monte Cristo”? Okazuje się, że wszystkie z nich powstały właśnie na Malcie. Na tym jednak nie kończy się lista filmów, które kręcone były na tej skalistej wyspie – czas więc rozpocząć pasjonującą wyprawę szlakiem znanych ze srebrnego ekranu maltańskich plenerów.

Fort Saint Elmo w roli tureckiego więzienia

Wycieczkę tropem filmowych bohaterów warto jest rozpocząć w Valletcie. To widniejące od roku 1980 na liście światowego dziedzictwa UNESCO miasto jest nie tylko wspaniałym klejnotem architektury barokowej, lecz także najbardziej wysuniętą na południe stolicą Europy.

Wolontariat zagraniczny Discover China

wyjedź już teraz!

Już 7 listopada rozpoczyna się rekrutacja na wolontariat zagraniczny w ramach programu Discover China. Dzięki temu wolontariatowi możesz wyjechać do Chin, gdzie będziesz pracować jako wolontariusz, jednocześnie poznając ten kraj i jego kulturę. Jeśli chcesz być jedną z osób, które rozpoczną nową przygodę z programem Discover China, wejdź na www.discover-china.pl i wyjedź na wolontariat w Chinach.

Jak zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe lub wzbogacić swoje CV? Jak wyróżnić się spośród innych kandydatów? Jak w łatwy sposób zwiedzić egzotyczne Chiny? Odpowiedź jest prosta: wyjechać na wolontariat zagraniczny Discover China oferowany przez międzynarodową organizację studencką AIESEC. To szansa na zdobycie doświadczenia podczas wolontariatu, poznania nowej kultury, zbudowania międzynarodowej sieci kontaktów, a także polepszenia umiejętności językowych.

Joanna, która brała udział w poprzedniej edycji programu, tak opowiada o swojej przygodzie: "To było cudowne doświadczenie.

Jak przygotować się na wycieczkę w góry?

Góry zachwycają swoim pięknem i majestatycznością. Jednak tak samo jak są piękne - potrafią być niebezpieczne, o czym powinni pamiętać zarówno początkujący, jak i doświadczeni turyści. Na szczęście przed wieloma problemami, niewygodami, a nawet niebezpieczeństwami można uchronić się w bardzo prosty sposób – przygotowując się odpowiednio przed wyprawą.

Pozornie przygotowanie to nie jest trudne. Wystarczy przez chwilę zastanowić się, co może nas spotkać w czasie wędrówki i skompletować ekwipunek, który zapewni nam bezpieczeństwo w każdej z sytuacji. Aby wyruszyć w góry niezbędna jest też pewna minimalna wiedza – na przykład na temat szlaków, czy samego sprzętu. Wszystko to przychodzi oczywiście wraz z doświadczeniem, dlatego dla zupełnie „zielonych” w temacie wypraw górskich niezbędną pomocą przed pierwszą wyprawą może być ten poradnik.

Pierwsze kroki – dobry plan

Przed wyjściem zaopatrujemy się w dokładną mapę i wybieramy trasę, którą chcemy pokonać.

Paryż

Najbardziej romantyczne miasto na świecie – to może być tylko Paryż. Marzą o nim wszyscy, wielu go odwiedza (30 milionów turystów każdego roku). Niektórzy po owych odwiedzinach nie zmieniają zdania – inni, owszem. Jaka naprawdę jest stolica Francji, co może nam się w niej spodobać lub nie? Czy słusznie jest bohaterką tak licznych książek i filmów?

Pierwsza styczność z miastem to najczęściej zapoznanie się z cenami, które niestety są dość wysokie. Najtańsze, jednogwiazdkowe hotele ulokowane są w dzielnicach odległych od centrum, które nie zawsze sprawiają wrażenie bezpiecznych. Metro, to koszt 1,7€ za pojedynczy przejazd. Posiłki w restauracjach są dosyć drogie, a regularne stołowanie się w tych ulokowanych najbliżej centrum najczęściej niestety przekracza możliwości turysty, który w planach ma tani wypad. Część kosztów pochłaniają oczywiście wstępy do muzeów. Jest to jeden z najważniejszych punktów podróży, na którym nie da się zaoszczędzić. Do tych najważniejszych, jak Luwr, czy Musee d’Orsay osoby do 26 roku życia wchodzą za darmo. Inni płacą około 10€.

Ulice Paryża na pierwszy rzut oka nie zachęcają.

Sztokholm - Wenecja Północy

Polacy nie odwiedzają go często – bo zimno, bo drogo i jest wiele ciekawszych miejsc. Jednak ci, którzy zaryzykowali, na pewno nie żałują, chętnie polecają innym, a w końcu – sami wracają.

Jest niby blisko, ale za morzem. Kojarzy się z zimnem - przecież to już daleka północ. Turysta zastanawia się, czy na pewno jest tak piękny jak piszą i czy na pewno wybrać to miejsce na wakacje, czy może jeszcze raz pojechać do sprawdzonej Hiszpanii? Tymczasem Sztokholm to naprawdę malownicze miasto, w sam raz zarówno na krótki, jak i na dłuższy wypad. Można się w nim zakochać od pierwszego wejrzenia. Jest idealnym miejscem nie tylko do zwiedzania, ale i do życia – ani za duży, ani zbyt mały, taki w sam raz. Słusznie nazywany jest Wenecją Północy - sam Sztokholm leży na 14 wyspach, ale jego obszar stołeczny, to aż 24 000 niewielkich wysepek. Jest zielony – 40% powierzchni miasta, to parki. I przy tym wszystkim, niestety – drogi. Dla polskiego turysty szczególnie nocleg będzie dosyć dużym wydatkiem – najtańszy hostel poza sezonem kosztuje około 110zł za noc.


Kiedy do Sztokholmu?

Mimo, że prawdą jest, że Sztokholm nie jest specjalnie gorącym miastem, na odwiedziny stolicy Szwecji tak naprawdę każda pora jest dobra.

Skagen

Zielono-szare, wzburzone wody Kattegatu i Skagerraku na Przylądku Skagens Grenen i dziewiętnastowieczna kolonia artystów zauroczonych tym niezwykłym miejscem...

Malowniczy Przylądek Skagen (duń. Skagens Grenen), gdzie mieszają się wody cieśnin Skagerrak (kolor szary) i Kattegat (kolor zielony), oddzielające Morze Północne od Morza Bałtyckiego, to najbardziej na północ wysunięty cypel Półwyspu Jutlandzkiego w Danii. Ze względu na ten niezwykły krajobraz - piętrzące się wody bałtyckich cieśnin i kamienisto-piaszczyste plaże – pod koniec XIXw. w miejscowości Skagen, oddalonej o ok. 2 km od przylądka Skagen, powstała kolonia artystów: malarzy i poetów, która była częścią skandynawskiej grupy Det Moderne Gennembrud (Przełomu Modernistycznego), datowanej na ok. 1870-1900r.

Do tej skandynawskiej grupy duńskich, norweskich i szwedzkich artystów, określanych mianem Malarzy ze Skagen zaliczali się: Holger Drachmann, Peder Severin Krøyer, Oscar Björck, Lauritz Tuxen, małżeństwo Anna i Michael Ancher,, Christian Krohg, Johan Krouthen, Carl Locher, Viggo Johansen i Thorvald Niss.

Dania

kompleksowe informacje krajoznawcze i praktyczne dla turystów
CZĘŚĆ TEORETYCZNA – INFORMACJE KRAJOZNAWCZE NA TEMAT DANII

Podstawowe informacje

Królestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) leży w północnej Europie, w Skandynawii. Stolicą Danii jest Kopenhaga (duń. København), położona na wyspie Zelandia (duń. Sjælland). Dania liczy ok. 5,5 mln mieszkańców (91,1% to Duńczycy, 1% - Niemcy, 0,3 % - Farerowie, pozostałe 7,6 % - Szwedzi, Polacy, Bośniacy, Serbowie, Turcy, Kurdowie, Arabowie, Persowie, Hindusi i Chińczycy). Powierzchnia całkowita tego siedmiokrotnie mniejszego od Polski kraju wynosi 43 094 km².

Dania jest monarchią konstytucyjną, głową państwa jest królowa Małgorzata II. Władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowy parlament, noszący nazwę Folketing.

Praga na weekend

Stolica Czech Praga (czes. Praha) położona nad rzeką Wełtawą to w sezonie wiosenno-letnim świetne miejsce na weekendowy, dwu- lub trzydniowy wypad. Praskie Stare Miasto jest „perłą w cesarskiej koronie Habsburgów” i znajduje się na liście Swiatowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Praska architektura, muzea, oferta kulturalna, rozrywkowa i gastronomiczna co roku przyciąga tu rzesze turystów z całego świata. Wielu powraca tu kolejny raz...

Dzieje się to również za sprawą niskich cen (1 CZK to ok. 0,16 PLN) w porównaniu do innych stolic europejskich. Nie tylko atrakcje turystyczne Pragi mają korzystne ceny biletów wstępu – znajdziemy tu również przystępne ceny w gospodach piwnych (Czechy są rajem dla piwoszy), winiarniach, knajpach i restauracjach oraz śmiesznie tanią komunikację miejską – metro, stare tramwaje i autobusy. Również pociągi, którymi możemy podróżować po Czechach są śmiesznie tanie i bezpieczne.

Atrakcje nadmorskich kurortów - Jurata, Międzyzdroje, Krynica Morska

Któż z nas nie lubi jeździć nad morze, kąpać się w słonej wodzie, opalać na piaszczystej plaży. Wielu z nas na wakacje w nadmorskich kurortach czeka co roku z utęsknieniem. Jednak niektórzy z nas korzystają z takich wyjazdów nie tylko w celach rekreacyjnych, ale także leczniczych, bowiem nadmorski klimat sprzyja leczeniu wielu chorób, a w dodatku nad morzem mamy spory wybór uzdrowisk.

Z roku na rok nadmorskie kurorty szykują dla swych turystów masę atrakcji, dzięki którym urlop nad Bałtykiem będzie udany o każdej porze roku.

Turyści bardzo chętnie odwiedzają Jastarnię, a dokładniej najbardziej znaną jej dzielnicę, czyli Juratę. Rokrocznie przybywa tam coraz więcej osób marzących o udanym wypoczynku w nadmorskim klimacie. Ta miejscowość z całą pewnością przyciągnie do siebie osoby, dla których warunkiem udanego urlopu jest zakwaterowanie, bowiem w Juracie istnieje wiele komfortowo wyposażonych domków letniskowych oraz prywatnych kwater, a także hoteli. Każdy wczasowicz znajdzie coś dla siebie i na swoją kieszeń. Przybywając w ten rejon wybrzeża, warto przespacerować się po molo w Jastarni.

Atrakcje nadmorskich kurortów - Świnoujście, Sopot, Kołobrzeg

Wakacje coraz bliżej, dlatego też większość z nas jest już myślami na gorącej, piaszczystej plaży, w górach lub w jakimś tropikalnym kraju. Pomimo tego, że wyjeżdżając za granicę istnieje teoretycznie większe prawdopodobieństwo spędzenia udanego urlopu dzięki sprzyjającej pogodzie, to jednak często wolimy zaryzykować i udać się nad nasze polskie morze.

Nadmorskie kurorty oferują szereg atrakcji dla każdego, dlatego udane wakacje nad morzem mogą spędzić zarówno ludzie młodzi, rodziny z dziećmi, jak również starsi ludzie.

Świnoujście

Pierwsze miejsce w tegorocznym rankingu najchętniej wybieranych miejscowości nadmorskich zajmuje Świnoujście. Jest to najbardziej atrakcyjne ze wszystkich miejsc na wybrzeżu, a dodatkowo jest jednym z największych miast w województwie zachodniopomorskim. Oprócz tego, że miejscowość ta jest ważnym ośrodkiem gospodarki morskiej, turyści uwielbiają tu przybywać ze względu na liczne atrakcje godne zwiedzania. Jedną z nich jest latarnia morska z 1858 roku. To najwyższa latarnia, jaka znajduje się na wybrzeżu.

Góry czy morze?

Ileż to razy zastanawiamy się gdzie wyjechać na nasze wymarzone wakacje, urlop czy choćby krótki weekend? Zawsze jest ten sam dylemat. Wybrać się w góry czy lepiej jechać nad morze? Oczywiście, jeśli jesteśmy singlem i wybieramy się samotnie w swoją podróż to po zestawieniu wszystkich za i przeciw podejmiemy na pewno dobrą decyzję. Sytuacja komplikuje się, gdy jedziemy większą grupą osób. Problem polega na tym, że jedni chcą jechać nad morze, ponieważ twierdzą, że się tam lepiej wypoczywa, można się popluskać w wodzie, poleżeć na złotym piasku, podziwiać wschody i zachody słońca. Te argumenty oczywiście nie przekonają miłośników gór, którzy zamiast leżeć bezczynnie na plaży wolą pospacerować po górach, poczuć smak przygody i zachwycać się krajobrazami.

Wyjazd nad morze bez wątpienia wpłynie dobroczynnie na nasze zdrowie i zaowocuje poprawą odporność naszego organizmu, gdyż zaletą klimatu nadmorskiego jest tzw. aerozol morski, czyli drobinki wody zawarte w powietrzu, które powstają na skutek rozbryzgiwania się fal.

Kolejka Flåm

dzieło norweskiej inżynierii ekstremalnej pierwszej połowy XX w. na malowniczej trasie od górskiego Myrdal aż do stóp Sognefjordu we Flåm

Biorąca swój początek w Myrdal (865,5 m n.p.m.) kolejka Flåm prowadzi malowniczą trasą aż do stóp Sognefjordu we Flåm (2 m n.p.m.). Uchodzi ona za największe dzieło norweskiej inżynierii ekstremalnej pierwszej połowy XX w.

Podróż kolejką Flåm to jedna z największych atrakcji turystycznych południowo-zachodniej Norwegii. Spektakularna sceneria na trasie Myrdal-Flåm – wysokie góry, ośnieżone szczyty, kaskadowe wodospady, głębokie wąwozy i rwące rzeki oraz biegnąca spiralnie przez górskie tunele trasa kolei ekstremalnej Flåm przyciąga co roku tłumy turystów, w tym oczywiście wielu miłośników techniki...

Kamienie milowe w historii budowy kolejki Flåm

Pierwsze plany budowy nowej linii kolejowej, sekundarnej do linii Bergen-Oslo-Sztokholm, pojawiły się już w 1871r.

Ryga

Mała stolica z wielką duszą

- I co, i już? - ciśnie się na usta turysty przyzwyczajonego do dużych stolic większych państw. Ryga jest znacznie mniejsza niż Budapeszt, a nawet niż Warszawa (można ją porównać raczej z Wrocławiem), dlatego też jej ścisłe centrum można pobieżnie zwiedzić już w kilka minut.

Mimo to, zwiedzanie Rygi „na szybko”, to duży błąd. Pozory mylą. Kryje ona w sobie wiele tajemnic, zakamarków, w których warto się zgubić oraz małych przyjemności dla oka, które zachwycają nawet najwybredniejszego turystę. Miasto jest nie lada gratką dla pasjonatów architektury – przez wieki kształtowali ją Niemcy, Rosjanie i Skandynawowie. W XVI wieku przez 60 lat znajdowało się nawet pod polskim panowaniem. Ryga do dzisiaj jest wielokulturowa, a na jej ulicach słychać wiele języków. Dla turystów – amatorów najlepszym sposobem na jej poznanie będzie wyrzucenie przewodnika do śmieci i po prostu odbycie kilku długich spacerów.

Zabrania si kopiowania treci artykuw oraz ich wykorzystywania w jakiejkolwiek formie bez naszej zgody. Wszystkie artykuy chronione s prawami autorskimi i ich wykorzystywanie moe pocign odpowiedzialno karn o naruszeniu praw autorskich.