Polski Angielski Niemiecki TopJezyki
   
Start Podre Kontakt TopMenu

Kolejka Flåm

dzieło norweskiej inżynierii ekstremalnej pierwszej połowy XX w. na malowniczej trasie od górskiego Myrdal aż do stóp Sognefjordu we Flåm

Biorąca swój początek w Myrdal (865,5 m n.p.m.) kolejka Flåm prowadzi malowniczą trasą aż do stóp Sognefjordu we Flåm (2 m n.p.m.). Uchodzi ona za największe dzieło norweskiej inżynierii ekstremalnej pierwszej połowy XX w.

Podróż kolejką Flåm to jedna z największych atrakcji turystycznych południowo-zachodniej Norwegii. Spektakularna sceneria na trasie Myrdal-Flåm – wysokie góry, ośnieżone szczyty, kaskadowe wodospady, głębokie wąwozy i rwące rzeki oraz biegnąca spiralnie przez górskie tunele trasa kolei ekstremalnej Flåm przyciąga co roku tłumy turystów, w tym oczywiście wielu miłośników techniki...

Kamienie milowe w historii budowy kolejki Flåm

Pierwsze plany budowy nowej linii kolejowej, sekundarnej do linii Bergen-Oslo-Sztokholm, pojawiły się już w 1871r. Pomysł ten zgłosił nadleśniczy Hans Gløersen z Voss. W 1908r. Parlament Norweski uwzględnił trasę Myrdal-Flåm w Narodowym Planie Kolejowym. W 1909r. została otworzona linia kolejowa pomiędzy Oslo a Bergen. Jedynym brakującym odcinkiem było odgałęzienie do Sognefjordu. W międzyczasie dokonywano koniecznych pomiarów na planowanej trasie Myrdal-Flåm, żeby inżynierowie kolejowi i decydenci mogli wybrać pomiędzy budową kolei wąskotorowej i normalnotorowej. W 1916r. Parlament Norweski zatwierdził budowę adhezyjnej kolei normalnotorowej, a w 1923r. zdecydował, że będzie to kolej elektryczna. W 1924r. rozpoczęła się budowa kolejki Flåm. Z racji tego, że był to śmiały, wymagający i bardzo kosztowny projekt inżynierii ekstremalnej, jego realizacja zajęła ok. 20 lat. W 1940r. kolej oddano do użytku dla napędzanych parą składów towarowych. W 1941r. zainicjowano ruch pasażerski na tej trasie, a Ministerstwo Transportu nadało jej nazwę Flåmsbana. W 1942r. Flåmsbanę formalnie przyłączono do Norweskich Linii Kolejowych (NSB). W 1944r. Flåmsbanę zelektryfikowano. Dzięki inwestycji w stylizowane na stare lokomotywy i wagony, dokonanej w 1998r. przez przedsiębiorstwo Flåm Utvikling i prowadzonym na szeroką skalę działaniom marketingowym liczba pasażerów kolejki Flåm zwielokrotniła się, by w 2007r. osiągnąć rekordową liczbę 582.286 osób.

Flåmsbana - arcydzieło inżynierii kolejowej. Parametry techniczne linii i szczegóły jej budowy

Wśród normalnotorowych linii kolejowych (o szerokości szyn 1435 mm) trasa linii Flåmsbana jest jedną z najbardziej stromych na świecie. Flåmsbana jest elektryczną, adhezyjną koleją normalnotorową. Nachylenie kolejki na 16 km – 79,3% długości trasy – wynosi aż 55‰, czyli 1:18! Różnica poziomów, jaką pokonuje pociąg na całej swojej trasie o długości 20,2 km pomiędzy Myrdal, położonym na wysokości 865,5 m n.p.m. a Flåm, położonym u stóp Sognefjordu na wysokości 2 m n.p.m. wynosi aż 863,5 m! Minimalny promień skrętu kolejki Flåm wynosi 130 m, a napięcie elektryczne – 15.000 V – 16 2/3 Hz. Kolejka rozwija maksymalną prędkość 40 km/h. Podróż w jedną stronę trwa ok. godziny, jednotorowa trasa ma 8 stacji. Trasa prowadzi przez 20 tuneli (o łącznej długości 5692,4 m), 1 most i 4 tunele wodne.

Realizacja tego śmiałego i wymagającego projektu inżynierii ekstremalnej zajęła ok. 20 lat. Największym wyzwaniem dla zdolnych i odważnych norweskich inżynierów kolejowych była budowa tuneli, z których 18 zostało wydrążonych ręcznie. Drążenie 1 tunelu zajmowało robotnikom ok. miesiąca. Biegnące spiralnie przez góry kręte tunele są najbardziej śmiałym i najdoskonalszym technicznie arcydziełem sztuki inżynierskiej w historii norweskich kolei. W liczącym 888,60 m długości tunelu Vatnahalsen pociąg wykonuje wewnątrz góry pełny skręt o 180°! Jest on konieczny do pokonania stromego wzniesienia. Przez otwór, „okno” w ścianie tunelu turyści mogą rzucić przelotne spojrzenie na dolinę Flåmsdalen i inne odcinki trasy.

Do doliny Flåmsdalen często ześlizguje się śnieg i schodzą lawiny. Żeby uniknąć obszarów największej ekspozycji, Flåmsbana 3 razy przecina rzekę Flåm i dno doliny. Zamiast budować mosty, inżynierowie poprowadzili rzekę przez tunel poniżej torów kolejowych.

Piękno fiordowego krajobrazu na trasie kolejki Flåm i zaskakujące różnice klimatyczne...

Różnica wysokości, jaką pokonuje kolejka Flåm na 20,2 km trasy od górskiej miejscowości Myrdal do Flåm u stóp Sognefjordu to aż... 863,6 m! Taka różnica poziomów znajduje odbicie w różnicach klimatycznych na poszczególnych odcinkach trasy. Zwiedzając tę atrakcję przyrodniczą w październiku, na stacji kolejowej Myrdal zaskoczył mnie intensywnie padający śnieg. Jak wielkie było moje zaskoczenie, gdy po opuszczeniu kolejki na stacji końcowej we Flåm u stóp Sognefjordu rosła soczystozielona trawa i krzaki głogu z czerwonymi owocami!

Fiordy to głębokie zatoki wrzynające się głęboko w głąb lądu, ze względu na budowę geologiczną fiordy są tworami polodowcowymi powstałymi przez zalanie żłobów i dolin polodowcowych. Piękny Aurlandfjord, u którego stóp leży miejscowość Flåm, jest bocznym rozgałęzieniem Sognefjordu – najdłuższego fiordu w Norwegii i drugiego co do długości na świecie. Sognefjord zaczyna się ok. 72 km na północ od miasta Bergen i ciągnie 203 km w głąb lądu, aż do wsi Skjolden; liczy od 1,5 do 6 km szerokości. Rozgałęzia się on na wiele odnóg, takich jak umieszczony na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO Nærøyfjord.

Zapierające dech w piersiach atrakcje przyrodnicze na trasie kolejki Flåm

Krajobrazy na trasie kolejki Flåm co kilka minut zapierają dech w piersiach... Trasa ta przyciąga turystów z całego świata, czyniąc kolejkę Flåm jedną z największych i najbardziej spektakularnych atrakcji turystycznych Norwegii. Podróż tą trasą to uczta dla oka – możemy tu podziwiać najbardziej dziewicze krajobrazy Norwegii: rzeki głęboko wcięte w wąwozy, wodospady spadające kaskadami po stromych zboczach ośnieżonych gór oraz górskie farmy wczepione w niemal pionowe stoki. Większą część trasy kolejka pokonuje przy krawędzi urwisk. W punktach głównych atrakcji krajobrazowych, takich jak rwący i spiętrzony wodospad Kjossfossen, pociąg robi kilkuminutowe postoje. Można wtedy wysiąść ze składu, podziwiać i uwieczniać spektakularną scenerię. Fotografowanie i filmowanie licznych cudów natury przez uchylone okna pociągu także nie nastręcza większych trudności, ponieważ kolejka przemierza trasę bardzo wolno i majestatycznie.

W miarę, jak wysokość się obniża i pociąg wjeżdża do otoczonej ze wszystkich stron górami doliny Flåmsdalen, naszym oczom ukazuje się piękna, rwąca, błękitna rzeka Flåm i małe, czerwone, typowo skandynawskie domki, świetnie wkomponowane w krajobraz. W średniowiecznej Skandynawii czerwone domki były oznaką bogactwa ich mieszkańców, ponieważ barwniki w tym kolorze były najdroższe.

Myrdal, Flåm i Flåmsbana – atrakcje turystyczne i szczypta informacji praktycznych

Trasa kolejki Flåmsbana zaczyna się na stacji kolejowej w Myrdal (865,5 m n.p.m.), niewielkiej górskiej miejscowości na trasie pociągów Oslo-Bergen. Do Myrdal nie prowadzą żadne drogi asfaltowe, można się tu jedynie dostać koleją lub rowerem! Jedyną atrakcją jest tu sklepik z trolami i innymi norweskimi pamiątkami na stacji kolejowej, będący jednocześnie informacją turystyczną i kasą biletową. Na stacji znajduje się też bezpłatny prysznic i bezpłatne WC.

Podróż kolejką Flåmsbana można odbywać zarówno w kierunku Myrdal-Flåm, jak i Flåm-Myrdal, bardziej spektakularny widokowo jest jednak pierwszy kierunek. Trasa liczy 20,2 km długości, a podróż trwa prawie godzinę. Najlepszymi porami roku na przejazd kolejką są wiosna i lato, ale przejażdżka poza sezonem turystycznym także ma sens. Na stronie www.flaamsbana.no znajdziemy aktualne informacje w j. angielskim i norweskim o cenach biletów indywidualnych i grupowych, przysługujących zniżkach i godzinach odjazdu kolejki. Bilety można nabyć w kasach biletowych na stacjach Myrdal i Flåm oraz u konduktora w pociągu, można płacić kartą.

Mała miejscowość Flåm leży w gminie Aurland u stóp Aurlandfjordu – bocznego rozgałęzienia Sognefjordu. Na stacji kolejowej znajduje się informacja turystyczna i sklep z pamiątkami. Informacje praktyczne o atrakcjach okolicy, zwiedzaniu, zakwaterowaniu i obiektach gastronomicznych znajdziemy na stronie www.visitflam.com . Zaraz obok stacji kolejowej, w żółtym budynku znajduje się Flåmsbana Museet, wstęp bezpłatny (www.flamsbana-museet.no). Kilkaset metrów dalej u stóp fiordu leży mały port, w sezonie turystycznym można odbyć stąd rejs statkiem wycieczkowym po Aurlandfjordzie. Przy porcie zaczyna się malownicza ścieżka krajoznawcza dla pieszych i rowerów, prowadząca brzegiem fiordu. Wokół miejscowości Flåm pną się w górę wąskimi serpentynami i górskimi tunelami asfaltowe drogi dojazdowe.

Zabrania si kopiowania treci artykuw oraz ich wykorzystywania w jakiejkolwiek formie bez naszej zgody. Wszystkie artykuy chronione s prawami autorskimi i ich wykorzystywanie moe pocign odpowiedzialno karn o naruszeniu praw autorskich.