Polski Angielski Niemiecki TopJezyki
   
Start Podre Kontakt TopMenu

Malta, czyli Śródziemnomorskie Hollywood

Atrakcyjne położenie u styku dwóch kontynentów, wspaniałe bogactwo kulturowe i cywilizacyjne, łagodny klimat śródziemnomorski i malownicze zakątki – nie każdy wie, że z takimi przymiotami Malta jest nie tylko chętnie obieranym przez turystów celem podróży, lecz także niezwykle popularnym „planem filmowym”.

Co łączy takie produkcje jak „Troja”, „Gladiator”, „Popeye”, i „Hrabia Monte Cristo”? Okazuje się, że wszystkie z nich powstały właśnie na Malcie. Na tym jednak nie kończy się lista filmów, które kręcone były na tej skalistej wyspie – czas więc rozpocząć pasjonującą wyprawę szlakiem znanych ze srebrnego ekranu maltańskich plenerów.

Fort Saint Elmo w roli tureckiego więzienia

Wycieczkę tropem filmowych bohaterów warto jest rozpocząć w Valletcie. To widniejące od roku 1980 na liście światowego dziedzictwa UNESCO miasto jest nie tylko wspaniałym klejnotem architektury barokowej, lecz także najbardziej wysuniętą na południe stolicą Europy. Miłośnicy kina powinni skierować swe kroki ku fortyfikacji Saint Elmo (Świętego Elma). To właśnie tam kręcono bowiem zdjęcia do mającego swą premierę w 1978 roku dramatu Alana Parkera – „Midnight Express”.

Osoby, które kojarzą ten film, pamiętają zapewne, iż jego akcja działa się w tureckim wiezieniu. Idealną lokalizacją do nakręcenia zdjęć okazał się jednak być wzniesiony w 1552 roku fort na półwyspie Sceberras. Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że większość filmowych dialogów prowadzona była właśnie w języku maltańskim, a nie tureckim. Warto dodać, że miejsce to pojawiło się także w takich produkcjach jak m.in. „Wyspa Piratów” z 1995 r., „Hrabia Monte Cristo” z 2002 r. (a konkretnie sceny miłosne na skałach) czy „Starcie Tytanów” z 2010 r.

O samej fortyfikacji warto zaś wspomnieć także w nieco innym kontekście – w 2008 roku została ona bowiem wyszczególniona na liście opracowywanej w ramach ogólnoświatowego programu World Monuments Watch. Zabudowa Saint Elmo znalazła się wśród stu najcenniejszych zabytków, które są zagrożone z powodu zniszczeń. Długi okres braku konserwacji, postępujący proces naturalnego niszczenia oraz narażenie na działanie naturalnych żywiołów stały się pobudkami do prac rekonstrukcyjnych, które są obecnie w toku. Mimo to, turyści pragnący odwiedzić ten historyczny obiekt a zarazem popularny plan filmowy, skorzystać mogą ze zorganizowanych wycieczek z przewodnikiem. Więcej informacji na stronie: Tours of Fort St Elmo | Heritage Malta

Grand Harbour – od starożytności, po II wojnę światową

Opuszczając fort Saint Elmo, kinomaniacy niekoniecznie muszą pożegnać się ze znanymi ze srebrnego ekranu plenerami. Za kolejny cel warto obrać usytuowany przy tej fortyfikacji Grand Harbour (w j. maltańskim: Il-Port il-Kbir), tj. główny port wyspy, który użytkowany był już od czasów Fenicjan. Okazuje się, że miejsce to upodobało sobie wielu filmowców. Pojawiło się ono m.in. w „Aleksandrze” z 2004 r., wspomnianym już przy okazji Saint Elmo „Hrabim Monte Cristo”, jak też dramacie wojennym „U-571” z roku 2000. Zdjęcia do pierwszej z wymienionych produkcji – kasowego hitu Olivera Stone’a z tytułową rolą Colina Farrella, powstały w wielu różnych miejscach na całym świecie, lecz to właśnie Grand Harbour wraz z pobliskimi zakątkami Valletty okazały się idealne do imitacji antycznego miasta portowego – Aleksandrii.

Port w stolicy sprawdził się również jako plener II wojny światowej. Chociaż duża część zdjęć do filmu „U-571” powstała w Mediterranean Film Studios (na potrzeby produkcji wykorzystano m.in. imponujący sztuczny zbiornik wodny), kilka scen nocnych nakręcono właśnie w Grand Harbour. Miejsce to odwiedzić powinni nie tylko fani filmów historycznych. Wokół portu skupia się bowiem większość atrakcji Valletty i jej okolic – zaczynając od XVII wiecznego fortu Ricasoli, przez położoną centralnie fortyfikację St. Angelo i wspaniałą barokową zabudowę Valletta Waterfront (Valletta Waterfront), aż po wspomniany już wcześniej fort St. Elmo. Najlepszym sposobem na przekonanie się o urokach malowniczej linii brzegowej okolic poru będzie relaksujący rejs łódką. Tego rodzaju wycieczki cieszą się ogromną popularnością wśród turystów, więc po udaniu się do portu bez problemu znaleźć można oferującego taką usługę przewoźnika. Na stronie http://www.englishrosecruises.com przedstawione zostały szczegóły oraz koszty przykładowej wyprawy tego typu.

Warto wspomnieć jeszcze kilka słów o przytoczonym w kontekście filmu „U-571” Mediterranean Film Studios. Działające od roku 1963 studio bez wahania określić można mianem serca maltańskiego przemysłu filmowego. Znajduje się ono na południe od Valletty, tuż przy naturalnej zatoce Rinella ze wspaniałym widokiem na morze. Studio poszczycić się może w szczególności dwoma najprawdopodobniej największymi zbiornikami z morską wodą na świecie z instalacjami pozwalającymi uzyskać niezwykłe efekty specjalne. Chociaż miejsce to nie jest udostępnione do zwiedzania przez turystów, można koło niego przepłynąć w czasie wspomnianego wyżej rejsu wzdłuż portu. Możliwości, jakie daje maltańskie studio, doskonale obrazuje poniższy materiał filmowy:


Śladami Brada Pitta i Russela Crowe’a

W roku 2004 uwaga całego świata skierowała się na Maltę, a to za sprawą odbywających się tam zdjęć do kasowego hitu „Troja” z Orlando Bloomem i Bradem Pittem. Gazety prześcigały się w publikowaniu informacji na ten temat – nie obyło się nawet bez przedziwnych plotek, chociażby o tym, że maltańskie słońce zniszczyło blond kosmyki drugiego ze wspomnianych gwiazdorów, w związku z czym sprowadził na wyspę osobistego fryzjera z Londynu.

Zdjęcia do „Troi” kręcone były m.in. w forcie Ricasoli, który zdaje się być idealnym plenerem dla filmów z akcją toczącą się w starożytności. W ciągu ostatnich lat w obrębie murów tego obiektu zorganizowano także plan filmowy „Gladiatora”. Fani tej produkcji powinni wiedzieć, że Maximus- główny bohater, którego brawurowo wręcz zagrał Russel Crowe, nie toczył swych walk w prawdziwym rzymskim Koloseum, lecz jego niezwykle udanej replice zorganizowanej na terenie fortyfikacji Ricasoli. Budowla ta godna jest uwagi turystów także ze względu na swoje historyczne znaczenie - odgrywała ona ważną rolę obronną w czasie II wojny światowej. Obecnie z kolei fortyfikacja zmaga się ze stosunkowo dużym zagrożeniem w postaci morskiej erozji. Podążając śladami Brada Pitta i Russela Crowe’a, warto jest więc odwiedzić to miejsce, póki jeszcze nie uległo ono zniszczeniu.

Popeye Village, czyli rozrywka dla całej rodziny

Oddalając się nieco od okolic Valletty, wciąż napotkać można ciekawe plany filmowe. Jeden z najpopularniejszych znajduje się przy leżącej na północno-zachodnim krańcu wyspy zatoce Anchor. Drewniana Wioska Popeya, bo o niej właśnie mowa, powstała w 1979 roku na potrzeby filmu „Popeye”. W rolę sympatycznego a jednocześnie porywczego marynarza w tej mającej premierę w 1980 roku produkcji wcielił się Robin Williams. Fabuła musicalu Roberta Altmana opiera się na perypetiach przybywającego na Maltę bohatera, który poszukuje swojego ojca.

Odwiedzenie Wioski Popeya polecić można w szczególności rodzinom z dziećmi. Na turystów czekają tam bowiem takie atrakcje jak park rozrywki dla najmłodszych, przedstawienia kukiełek czy też edukacyjne gry i zabawy. Przechadzając się uliczkami fikcyjnego Sweet Heaven spotkać można filmowych bohaterów, którzy zaczepiają gości i dostarczają rozrywki najmłodszym. Nieco starszych odwiedzających ucieszy zapewne możliwość uczestniczenia w zajęciach, podczas których poznaje się tajniki pracy na planie oraz sposoby tworzenia kreskówek. Przewidziano także warsztaty praktyczne pozwalające odwiedzającym wcielić się w rolę danej postaci lub też reżysera. Sama wioska zachwyca swoim malowniczym położeniem u zbiegu turkusowych wód zatoki oraz iście bajkową zabudową. Co godzinę, oczywiście, o ile pozwala na to pogoda, odbywają się 20-minutowe rejsy łódką, które są znakomitą okazją do podziwiania malowniczego miasteczka od strony morza. Więcej informacji na temat tego osobliwego muzeum zorganizowanego na świeżym powietrzu znaleźć można na stronie http://www.visitmalta.com/sweethaven-village.

Rajskie plenery, czyli chwila odpoczynku

Odwiedzanie filmowych plenerów archipelagu maltańskiego połączyć można z wypoczynkiem i relaksem. Fakt, że w filmie Guy'a Ritchiego z 2002 roku „Rejs w nieznane” krajobraz bezludnej wyspy imitowała Niebieska Laguna (Blue Lagoon) na najmniejszej wyspie archipelagu – Comino, powinien być wystarczającą rekomendacją do odwiedzenia tego miejsca. Turyści, podobnie jak będąca odtwórczynią głównej roli w tej produkcji Madonna, oddać się tam mogą takim rozrywkom jak nurkowanie czy po prostu plażowanie nad brzegiem turkusowego morza.

Nikt raczej nie zaprzeczy, że niektóre sceny „Rejsu w nieznane” stanowią najlepszą reklamę Malty jako idealnego miejsca na spędzenie urlopu:


Turystyka filmowa

Turystyka inspirowana produkcjami filmowymi zyskuje ostatnimi czasy coraz większą popularność. Odkrywanie zakątków, które kojarzyło się do tej pory jedynie ze srebrnego ekranu, pozwala spojrzeć na miejsca te z zupełnie innej perspektywy. Przy odrobinie szczęścia, można zaś nawet natknąć się na jakiś plan filmowy – w przypadku Malty jest to o tyle prostsze, iż ciągle powstają tam nowe produkcje. Łącząca europejskie i afrykańskie wpływy architektura oraz bogata historia nieustannie przyciągają tam światowej sławy filmowców, dzięki którym wyspa przeistacza się na jakiś czas czy to w starożytny Rzym, czy też współczesny kraj arabski.

Śladami filmowych bohaterów podążać można na własną rękę – pasjonatów podróży tego typu powinien zainteresować fakt, że bezpośrednie loty na Maltę (z Wrocławia i Krakowa) oferują od niedawna tanie linie lotnicze Ryanair. Miłośnicy kina skorzystać też mogą ze zorganizowanej wyprawy „Malta Filmowa”. To znakomita okazja do bliższego poznania popularnych plenerów filmowych wyspy, jak także zgłębienia tajników sztuki filmowej. Więcej informacji na temat tego przedsięwzięcia znaleźć można na stronie Filmowa Malta.

Zabrania si kopiowania treci artykuw oraz ich wykorzystywania w jakiejkolwiek formie bez naszej zgody. Wszystkie artykuy chronione s prawami autorskimi i ich wykorzystywanie moe pocign odpowiedzialno karn o naruszeniu praw autorskich.