Polski Angielski Niemiecki TopJezyki
   
Start Podre Kontakt TopMenu

TOP Serie

prekestolen-001
Prekestolen (Preikestolen) to nazwa klifu o wysokości 604 metrów położonego nad fiordem Lysefjordem w okolicy miasta Stavanger południowej części Norwegii. Na szczycie Prekestolen znajduje się półka skalna o wymiarach 25 na 25 metrów. Jest ona zaliczana do najpiękniejszych atrakcji turystycznych w tym kraju.

[9.72] - odsłon/dzień
Bergen-030
Drugie co do wielkości miasto w Kraju. Zwane bramą do fiordów Norwegii, to największy port rybacki i jedno z największych centrów kulturalnych tego kraju. Miasto zostało założone około 1070 roku przez króla Olafa Kyrre. Przez długi czas było najważniejszym ośrodkiem gospodarczym Północy i gospodarczą stolicą morskiego imperium Norwegii.

[6.89] - odsłon/dzień
Malaga-020
Málaga jest jednym z ważniejszych hiszpańskich portów rybackich. Stolica prowincji Málaga, 531 tyś. mieszkańców. Miasto rodzinne Antonio Banderasa, Pabla Picassa i wieloletnia siedziba Dalego, położona jest malowniczo na południowym wybrzeżu Hiszpanii.

[6.45] - odsłon/dzień
Rotterdam-03
Znajduje się tu największy port świata zwany "Wrotami Europy". Miasto jest przykładem nowoczesnej architektury epoki betonu i szkła. Niewiele jest w Rotterdamie pozostałości historycznej zabudowy, podziwiać można natomiast interesujące muzea. W muzeum Boymans-Van Beuningen można oglądać m.in. obrazy Boscha, Breughela, Rembrandta, Cezannea czy Dalego.

[3.42] - odsłon/dzień
Oslo-003
Miasto zostało założone w 1048 roku. Dziś liczy ponad 500tyś. mieszkańców i jest stolicą kraju, którą to funkcję przejeła od Bergen na przełomie XIII i XIV w.

[3.39] - odsłon/dzień
Norwegia-033
Fiord w języku norweskim oznacza po prostu odnogę morską, geolodzy przyjęli ten termin na określenie długich, wąskich zatok, wciśniętych głęboko w ląd i zalanych przez morze. Fiordy powstały w czwartorzędzie i są dziełem lodowców, które torując sobie drogę rzeźbiły przy tym głębokie doliny w kształcie litery U.

[3.32] - odsłon/dzień
sHertogenbosch-01
nazwa miasta oznacza dosłownie "w lasach księcia", lecz ta długa nazwa najczęściej skracana jest do Den Bosch. Położona w zlewisku rzek Domel i Aa stolica Brabancji Północnej jest historycznym i kulturowym centrum tej części Holandii. Miasto cieszy się opinią najbardziej towarzyskiego miasta w kraju.

[2.81] - odsłon/dzień
Praga-most-Karola-008
Most ma prawie 516 m długości i ok. 9,50 m szerokości. Jego 17 łęków spoczywa na 15 filarach. Jest to najstarszy zachowany most kamienny świata o tej rozpiętości przęseł. Początkowo nazywano go Kamiennym lub Praskim Mostem.

[2.8] - odsłon/dzień
Kopenhaga-029
Jest jedną z europejskich metropolii a nie ma tu wieżowców, tak charakterystycznych dla innych wielkich miast Europy. Kopenhaga pozostała miastem miedzianych dachów i wież, okrągłych i kwadratowych, prostych i krzywych, i tej skręconej w korkociąg. Pozostały też uliczki, które są tak wąskie, że jak pisał H. C. Andersen: "Księżyc potrzebuje tylko jednej minuty, aby musnąć swoim promieniem ściany wszystkich jej domów".

[2.75] - odsłon/dzień
Lisbona-2
Jest stolicą i największym miastem Portugalii. Położona jest nad brzegiem Atlantyku na wzgórzach przy ujściu Tagu. Obszar dzisiejszej Lizbony zamieszkany był co najmniej od czasów rzymskich. Nazwę miasta nadali w VIII wieku Maurowie z Afryki północnej, którzy zdobyli te tereny i nazwali Lishubną.

[2.68] - odsłon/dzień